Speltips Eurovision

Spelstopp
Match/Event
Spel
Odds

Eurovision odds – Vem vinner Eurovision 2021?

Det är aldrig lätt att förutspå vem som kommer att bli folkets favorit. Vi kan dock med hjälp av spelbolagens odds och fansens reaktioner redan nu se att vissa bidrag är betydligt större favoriter än andra. Tyvärr så ser inte Tusse ut att vara bland favoriterna utan rankas väldigt långt ner. Italien, Frankrike och Malta är de som sticker ut. Eurovisionfansen visar tydliga tecken på att just dessa tre kommer att göra upp om titeln och oddsen pekar på det också. Här nedan kan du se hela listan med deltagare och vilket odds bidraget just nu har att vinna Eurovision. 

BidragUnibet-Logo-whitewilliam hill gul vit logo laktaren secampo bet logo
Italien3.503.503.554.30
Frankrike4.254.254.253.80
Malta7.007.006.505.20
Cypern13.0013.0011.0012.00
Island13.0013.0010.0011.00
Bulgarien17.0017.0013.0012.00
Schweiz18.0018.0015.0012.00
Ukraina41.0041.0030.0035.00
Litauen51.0051.0035.0028.00
Finland67.0067.0065.0060.00
Grekland67.0067.0050.0040.00
Sverige67.0067.0060.0050.00
Ryssland71.0071.0055.0050.00
San Marino101.00101.0074.0050.00
Norge126.00126.00100.0090.00

Bäst Eurovision Odds

Spelbolag
Bonus
Fördelar
Betsson
100 % upp till 100 kr
  • Betting & Casino
  • Bra Kampanjer
  • Välj Din Bonus
18+, Spela ansvarsfullt, www.stodlinjen.se , Regler & Villkor gäller
Snabbfakta
Fakta - Betsson
Lanserat:
april, 2002
Svensk licens:
Yes
Live chatt:
Yes
BankID:
Yes
Spela med kr:
Yes
Min insättning:
100:-
Betyg:
4.5/5
Introduktion
Betsson är ett av de första svenska online spelbolagen och lanserades så tidigt som 2002. Då på engelska och svenska. Dom var också pionjärer när det kommer till livespel på matcher, numera erbjuds detta hos nästan alla spelbolag men det var alltså Betsson som var först. De fortsätter att agera som ett av de största pjäserna på den svenska marknaden och är också ledande i övriga världen.
Välkomstbonus - Betting
100 % upp till 100 kr
Omsättningskrav: 1x
William Hill
Freebet värt 100 kr
  • Betting & Casino
  • Två Bonusar
  • Stort Spelutbud
18+, Spela ansvarsfullt, www.stodlinjen.se , Regler & Villkor gäller
Snabbfakta
Fakta - William Hill
Lanserat:
januari, 2005
Svensk licens:
Yes
Live chatt:
Yes
BankID:
Yes
Spela med kr:
Yes
Min insättning:
100:-
Betyg:
4.9/5
Introduktion
William hill är ett av de äldsta spelbolagen som finns, grundat redan 1934 i London. Mycket har hänt sedan dess och William Hill är numera en av de ledande operatörerna på spelmarknaden världen över. William Hill fick svensk spellicens 2019 och har verkat i Sverige sedan dess.
Välkomstbonus - Betting
Freebet värt 100 kr
Omsättningskrav: 1x
888 Sport
100% upp till 100 kr
  • Bra utbud
  • Snabba uttag
  • Riktigt bra applikationer
18+, Spela ansvarsfullt, www.stodlinjen.se, Regler & Villkor gäller , Regler & Villkor gäller
Snabbfakta
Fakta - 888 Sport
Lanserat:
januari, 1997
Svensk licens:
Yes
Live chatt:
No
BankID:
Yes
Spela med kr:
Yes
Min insättning:
100:-
Betyg:
4.6/5
Introduktion
Redan 1997 startades 888 casino och har sedan dess varit en av pionjärerna när det kommer till online betting och casino. Bolaget är sedan 2006 listat på Londonbörsen och har i dagsläget över 1300 anställda. De erbjuder spel på bingo, slots, casino och sport.
Välkomstbonus - Betting
100% upp till 100 kr
Omsättningskrav: 8x
CampoBet
100% upp till 100 kr
  • Bettingbonus
  • Live Betting
  • Virtuell Betting
18+, Spela ansvarsfullt, www.stodlinjen.se, Regler & Villkor gäller, Regler & Villkor gäller
Snabbfakta
Fakta - CampoBet
Lanserat:
juni, 2021
Svensk licens:
Yes
Live chatt:
Yes
BankID:
Yes
Spela med kr:
Yes
Min insättning:
100:-
Betyg:
4.2/5
Introduktion
CampoBet är ett relativt nytt spelbolag på den svenska marknaden men har kommit med full fart framåt. Campobet lanserades redan i slutet på 2019 men har inte erbjudit betting till Svenska Spelare förrän i år.
Välkomstbonus - Betting
100% upp till 100 kr
Omsättningskrav: 5x
Unibet
100% upp till 100 kr
  • Bra sportsbook
  • Bonus
  • Svenskt
18+, Spela ansvarsfullt, www.stodlinjen.se - Regler & Villkor gäller , Regler & Villkor gäller
Snabbfakta
Fakta - Unibet
Lanserat:
januari, 1999
Svensk licens:
Yes
Live chatt:
Yes
BankID:
Yes
Spela med kr:
Yes
Min insättning:
200:-
Betyg:
4.2/5
Introduktion
Unibet är en av pionjärerna när det kommer till online betting och har sedan grundandet 1997 legat i framkant på spelmarknaden i världen. Förutom svenska spel så är Unibet störst i Sverige inom odds och betting
Välkomstbonus - Betting
100% upp till 100 kr
Omsättningskrav: 6x

Tusse representerar Sverige 2021

Tusse vann de svenska uttagningarna med låten Voices och är därmed den som kommer att representera Sverige i Eurovision. Förväntningarna hemifrån är höga och det återstår att se vilken placering Tusse lyckas nå. Det finns många sätt spela på Eurovision odds och inte bara på vem som ska vinna. På denna sidan kommer vi att ge dig flera olika Eurovision odds som du kan spela på om du vill spela på Tusse på annat än att vinna. 

Enligt oss så är oddsen på tok för höga på ett flertal av spel på Tusse som förtjänar att vara rankad högre. Väldigt många bidrag håller riktigt låg nivå och det kan inte sägas om Tusse. Som är en riktigt duktig sångare och underhållare. Sverige är ett av de bästa landen någonsin i Eurovision så vi räknar med att Tusse tar sig upp på en topp 10-placering. Det ska bli riktigt kul att följa Tusses resa från Semifinal och sedan finalen såklart. Nu håller vi alla tummar och tår vi kan på en finfin placering.

Eurovision odds på SverigeOdds
Tusse att vinna Eurovision60.00
Tusse att komma topp 310.00
Tusse att komma topp 102.40
Tusse att vara bäst i Skandinavien5.50

Vägen till final i Eurovision

I takt med att Eurovisions popularitet har ökat så har också bidragen blivit flera. Det har gjort att en enda stor final inte längre varit möjlig. Istället så tävlar nu alla bidrag förutom de 5 stora (Storbritannien, Frankrike, Italien, Spanien och Tyskland + plus värdlandet Nederländerna) i två semifinaler för att ta sig till final. Totalt är det 39 länder som deltar och efter semifinalerna så är det 26 länder som gör upp i finalen. 

Semifinal 1 består av 16 bidrag och semifinal 2 består av 17 bidrag. 10 bidrag från respektive semifinal tar sig vidare. Sverige tävlar i semifinal 1 som går av stapeln den 18:e Maj. Nedan kan du se startuppställningarna i semifinalerna. 

Semifinal 1

LandArtist/låtOdds att vinna semifinalenTill final
MaltaDestiny – Je me casse1.60Ja
CypernElena Tsagrinou – El Diablo4.75Ja
UkrainaGo_A – Shum7.50Ja
LitauenThe Roop – Discoteque12.00Ja
RysslandManizha – Russian Woman20.00Ja
SverigeTusse – Voices25.00Ja
NorgeTIX – Fallen Angel30.00Ja
KroatienAlbina – Tick-Tock50.00Nej
RumänienRoxen – Amnesia50.00Nej
BelgienHooverphonic – The Wrong Place65.00Ja
IsraelEden AleneSet Me Free65.00Ja
AzerbajdzjanEfendi – Mata Hari85.00Ja
IrlandLesley Roy – Maps150.00Nej
AustralienMontaigne – Technicolour200.00Nej
NordmakedonienVasil – Here I Stand250.00Nej
SlovenienAna Soklic – Amen250.00Nej

Semifinal 2

LandArtist/låtOdds att vinna semifinalenTill final
IslandDaði og Gagnamagnið – 10 years2.65Ja
BulgarienVictoria – Growing Up Is Getting Old2.85Ja
SchweizGjon’s Tears – Tout L’univers2.90Ja
GreklandStefania – Last Dance13.00Ja
FinlandBlind Channel – Dark Side15.00Ja
San MarinoSenhit – Adrenalina20.00Ja
PortugalThe Black Mamba – Love Is On My Side50.00Ja
SerbienHurricane – Loco Loco65.00Ja
DanmarkFyr & Flamme – Øve os på hinanden100.00Nej
MoldavienNatalia Gordienko – Sugar150.00Ja
ÖsterrikeVincent Bueno – Amen150.00Nej
AlbanienAnxhela Peristeri – Karma150.00Ja
PolenRafał – The Ride150.00Nej
LettlandSamanta Tina – The Moon Is Rising150.00Nej
EstlandUku Suviste – The Lucky One150.00Nej
TjeckienBenny Cristo – Omaga150.00Nej
GeorgienTornike Kipiani – You150.00Nej

Sveriges vinnare av Eurovision genom tiderna

Sverige är klassiskt väldigt populära i Eurovision Song Contest och har vunnit flera gånger. Allt som oftast nämns de svenska bidragen bland favoriterna men det är ofta svårt att leva upp till de högt satta förväntningarna. Sverige har vunnit Eurovision song contest hela 6 gånger. Den första vinsten kom 1978 när ABBA tog hem titeln med låten Waterloo. Vi har varit nära att vinna många gånger också och hamnar väldigt sällan utanför topp 10. Sverige räknas till det mest framgångsrika land i Eurovision trots att Irland har fler segrar. Men med hela 25 topp 5-placeringar genom åren så är vi totalt sätt bäst. Bland dessa är 11 under 2000-talet, vilket helt klart slår alla de övriga nationerna.

Sveriges 6 vinnande bidrag

  • 2015: Måns Zelmerlöw – Heroes
  • 2012: Loreen – Euphoria
  • 1999: Charlotte Perelli – Take me to your heaven
  • 1991: Carola – Fångad av en stormvind
  • 1984: Herreys – Diggi loo diggi ley
  • 1978: ABBA – Waterloo