Eurovision 2022

Eurovision 2022 avgörs i Turin i Italien med start den 10:e maj då den första semifinalen drar igång, den andra semifinalen avgörs den 12:e maj och den stora finalen går av stapeln lördagen den 14:e maj. Det är tre programledare som kommer att leda oss genom Eurovision 2022, Mika som hade en stor hit med låten Grace Kelly 2010. Han kommer leda galan tillsammans med sångerskan Laura Pausini och Allesandro Cattelan.

Eurovision odds – Vem vinner Eurovision 2022?

Det är aldrig lätt att förutspå vem som kommer att bli folkets favorit. Det bästa sättet att få en uppfattning om vem som kommer att vinna Eurovision 2022 är att se vilka som är spelbolagens oddsfavoriter. Just nu är Ukraina, Italien och Sverige störst favoriter. Detta kan naturligtvis ändras ju närmare finalen vi kommer. Det är ock alltid kul att se Sverige i toppen. Listan uppdateras löpande. Vill ny lyssna på alla låtar så har vi på Läktaren gjort en spellista innehållandes alla låtar som är släppa. Ni hittar den här.

BidragBetiniaExpekt logoBethard
Ukraina1.301.321.281.30
Storbritannien7.407.508.007.00
Sverige8.609.009.008.00
Italien14.0013.0015.0010.00
Spanien18.0019.0018.0015.00
Polen60.0051.0040.0041.00
Grekland60.0051.0045.0041.00
Norge80.00101.0070.0051.00
Nederländerna90.00101.0075.0051.00
Serbien70.0081.0075.0067.00
Moldavien160.00151.00125.00101.00
Frankrike230.00201.00150.00151.00
Australien190.00176.00150.00151.00
Finland200.00226.00150.00151.00
Tjeckien150.00251.00150.00101.00
Portugal220.00201.00175.00151.00
Armenien250.00251.00200.00201.00
Island290.00301.00250.00201.00
Azerbaijan290.00301.00250.00251.00
Schweiz380.00301.00300.00151.00
Belgien390.00401.00300.00201.00
Litauen330.00401.00350.00301.00
Tyskland450.00501.00400.00251.00
Rumänien450.00501.00400.00301.00

Bäst Eurovision Odds

Spelbolag
Bonus
Fördelar
Betsson
100 kr free bet
  • Betting & Casino
  • Bra Kampanjer
  • Välj Din Bonus
18+, Spela ansvarsfullt, www.stodlinjen.se , Regler & Villkor gäller
Snabbfakta
Fakta - Betsson
Lanserat:
november, 2002
Svensk licens:
Yes
Live chatt:
Yes
BankID:
Yes
Spela med kr:
Yes
Min insättning:
100:-
Betyg:
4.5/5
Introduktion
Betsson är ett av de första svenska online spelbolagen och lanserades så tidigt som 2002. Då på engelska och svenska. Dom var också pionjärer när det kommer till livespel på matcher, numera erbjuds detta hos nästan alla spelbolag men det var alltså Betsson som var först. De fortsätter att agera som ett av de största pjäserna på den svenska marknaden och är också ledande i övriga världen.
Välkomstbonus - Betting
100 kr free bet
Omsättningskrav: 1x
ComeOn
100% upp till 1000 kr
  • Sport & Casino
  • Grymma Odds
  • Bra Bonus
18+, Spela ansvarsfullt, www.stodlinjen.se, Regler & Villkor gäller , Regler & Villkor gäller
Snabbfakta
Fakta - ComeOn
Lanserat:
juni, 2008
Svensk licens:
Yes
Live chatt:
Yes
BankID:
Yes
Spela med kr:
Yes
Min insättning:
100:-
Betyg:
4.9/5
Introduktion
Come On! grundades 2008 i Stockholm och är numera en storspelare på den svenska marknaden. Come On:s reklamfilmer kan ses regelbundet på svensk TV. Den mest kända kom ut under 2014 när de sponsrade Liverpool och vi kunde se den nuvarande lagkaptenen Jordan Henderson spela sig själv i reklamen.
Välkomstbonus - Betting
100% upp till 1000 kr
Omsättningskrav: 2x
Expekt
Matchat gratisspel upp till 1500kr
  • Bra utbud
  • Lågt Omsättningskrav
  • Bra kundtjänst
18+, Spela ansvarsfullt, www.stodlinjen.se , Regler & Villkor gäller
Snabbfakta
Fakta - Expekt
Lanserat:
augusti, 2022
Svensk licens:
Yes
Live chatt:
Yes
BankID:
Yes
Spela med kr:
Yes
Min insättning:
100:-
Betyg:
5/5
Introduktion
Expekt grundades 1999 och har nu i nästan 20 år försett spelmarknaden med sport och betting. Det startade till en början med spel på endast fotboll. Men har nu etablerat sig rejält och har alla möjliga sorters spel. Sidan har gäster från över 23 länder nedbrutet på 1,8 miljoner besökare.
Välkomstbonus - Betting
Matchat gratisspel upp till 1500kr
Omsättningskrav: 1x
Bethard
100% upp till 1000 kr
  • Live Odds
  • Oddsboost
  • Fantasy Sports
18+, Spela ansvarsfullt, www.stodlinjen.se, Regler & Villkor gäller , Regler & Villkor gäller
Snabbfakta
Fakta - Bethard
Lanserat:
januari, 2018
Svensk licens:
Yes
Live chatt:
Yes
BankID:
Yes
Spela med kr:
Yes
Min insättning:
100:-
Betyg:
4.6/5
Introduktion
Bethard är en ny aktör som sedan 2018 storsatsar på att bli en av de största på marknaden. Vilket syntes när man under tidigt 2018 valde att signa Zlatan Ibrahimovic som en av deras frontfigurer som numera även är delägare i bolaget. I denna recension kan du läsa mer om Bethard.
Välkomstbonus - Betting
100% upp till 1000 kr
Omsättningskrav: 4x
Betinia odds & casino
Gratisspel upp till 120 kr
  • Stort spelutbud
  • Höga odds
  • Grymma funktioner
18+, Spela ansvarsfullt, www.stodlinjen.se , Regler & Villkor gäller, Regler & Villkor gäller
Snabbfakta
Fakta - Betinia odds & casino
Lanserat:
februari, 2022
Svensk licens:
Yes
Live chatt:
Yes
BankID:
Yes
Spela med kr:
Yes
Min insättning:
100:-
Betyg:
4.8/5
Introduktion
Betinia är ett helt nytt spelbolag på den svenska marknaden som officiellt slog upp sina portar 2022. De kommer med ett fräsch utseende och stort bra utbud både för sport och casino. Är du ute efter odds så finns allt du kan tänka dig att spela på. Alla de bästa ligorna och sporterna och massa annat kul du kan spela på, melodifestivalen och mycket mer. Här kommer du att hitta allt du behöver veta om Betinia Sport & casino.
Välkomstbonus - Betting
Gratisspel upp till 120 kr
Omsättningskrav: 1x
No Account Bet
100% upp till 2000 kr
  • Bra bonus
  • Snabba uttag
  • Spela utan konto
18+, Spela ansvarsfullt, www.stodlinjen.se , Regler & Villkor gäller
Snabbfakta
Fakta - No Account Bet
Lanserat:
april, 2019
Svensk licens:
Yes
Live chatt:
Yes
BankID:
Yes
Spela med kr:
Yes
Min insättning:
100:-
Betyg:
4.7/5
Introduktion
Hos No Account Bet kan du som svensk spelare idag hitta några av de bästa oddsen på marknaden. No Account Bet är ett av de där spelbolagen som har växt ut lite som en knopp från ett annat kan man säga. Föregångaren till No Account Bet är nämligen No Account Casino. En sak som båda spelbolagen har gemensamt är att de är extremt duktiga på att erbjuda bra erbjudanden, kampanjer och riktigt bra odds. No Account Bet är ett så kallat Pay N Play bolag där du är igång snabbt och enkelt med att betta. Läs mer i denna recension.
Välkomstbonus - Betting
100% upp till 2000 kr
Omsättningskrav: 20x
Snabbare
Free Bet värt upp till 800 kr + 20 Freespins
  • Snabb registrering
  • Snabba uttag
  • Stort spelutbud
18+. Gäller nya kunder. Min insättning 100 kr. Bonusalternativ 1: Maxbonus 2 000 kr + 20 spins. Omsättningskrav 20x i Casino & Live Casino, 8x på sport min. odds 1,80. Bonusalternativ 2 “Revanschen”: Upp till 800 kr tillbaka om du förlorar på ditt första spel i Sportsbook + 20 spins. Spinsen är omsättningsfria. Giltigt i 90 dagar.Stödlinjen.se, Spelpaus.se, Spela Ansvarsfullt. , Regler & Villkor gäller
Snabbfakta
Fakta - Snabbare
Lanserat:
oktober, 2017
Svensk licens:
Yes
Live chatt:
Yes
BankID:
Yes
Spela med kr:
Yes
Min insättning:
100:-
Betyg:
4.8/5
Introduktion
Snabbare grundades 2017 och var ett av de första "Pay'n Play"-spelbolagen på marknaden. Snabbare ägs och drivs av Cherry Casino som bland annat även driver det populära spelbolaget Come On!
Välkomstbonus - Betting
Free Bet värt upp till 800 kr + 20 Freespins
Omsättningskrav: 8x

Semifinal 1 – Resultat

Kvalificerade till finalUtslagna
🇨🇭 Schweiz: Marius Bear – “Boys Do Cry” 🇦🇱 Albanien: Ronela Hajati – “Sekret” 
🇦🇲 Armenien: Rosa Linn – “Snap” 🇦🇹 Österrike: LUM!X feat. Pia Maria – “Halo”
🇮🇸 Island: Systur – “Með hækkandi sól” 🇧🇬 Bulgarien: Intelligent Music Project – “Intention” 
🇱🇹 Litauen: Monika Liu – “Sentimentai” 🇭🇷 Kroatien: Mia Dimšić – “Guilty Pleasure” 
🇵🇹 Portugal: MARO – “saudade, saudade” 🇩🇰 Danmark: REDDI – “The Show” 
🇳🇴 Norge: Subwoolfer – “Give That Wolf A Banana” 🇱🇻 Lettland: Citi Zēni – “Eat Your Salad” 
🇬🇷 Grekland: Amanda Tenfjord – “Die Together” 🇸🇮 Slovenien: LPS – “Disko” 
🇺🇦 Ukraina: Kalush Orchestra – “Stefania” 
🇲🇩 Moldavien: Zdob și Zdub and Advahov Brothers – “Trenulețul” 
🇳🇱 Nederländerna S10 – “De Diepte” 

Semifinal 2

Kvalificerade till finalUtslagna
Finland Finland: The Rasmus -”Jezebel”georgien Georgien: Circus Mircus -”Lock me in”
Israel Israel: Michael Ben David – ”I.M”Malta Malta: Emma Muscat – ”I Am What I Am”
Serbien Serbien: Konstrakta – ”In Corpore sano”Cypern Cypern: Andromache – ”Ela”
Azerbajian Azerbaijan: Nadir Rustamli – ”Fade to black”Irland Irland: Brooke – ”That’s Rich”
Australien Australien: Sheldon Riley – ”Not the Same”Rumänien Rumänien: WRS – ”Llamame”
Sverige Sverige: Cornelia Jakobs – ”Hold Me Closer”Makedonien Nordmakedonien: Andrea – ”Circles”
Belgien Belgien: Jeremie Makiese – ”Miss You”Montenegro Montenegro: Vladana – ”Breathe”
Polen Polen: Ochman – ”River”San Marino San Marino: Achille Lauro – ”Stripper”
Estland Estland: Stefan – ”Hope”
Tjeckien Tjeckien: We Are Domi – ”Light’s Off”

Vem representerar Sverige i Eurovision 2022

Cornelia Jakobs tog hem Melodifestivlen och är den artist som kommer att representera Sverige i årets upplaga av Eurovision. Låten heter Hold Me Closer och är en riktigt fin popballad. Hon tog hem segern strax före Anders Bagge. Den internationella juryn avgjorde det hela efter att Svenska folkets röster hade Anders Bagge som vinnare. Listan med odds på Sverige kommer att utökas ju närmare finalen vi kommer.

Eurovision odds på SverigeOdds
Sverige att vinna8.00

Vägen till final i Eurovision 2022

I takt med att Eurovisions popularitet har ökat så har också bidragen blivit flera. Det har gjort att en enda stor final inte längre varit möjlig. Istället så tävlar nu alla bidrag förutom de 5 stora (Storbritannien, Frankrike, Italien, Spanien och Tyskland) i två semifinaler för att ta sig till final. Totalt är det 39 länder som deltar och efter semifinalerna så är det 26 länder som gör upp i finalen. 

Semifinal 1 består av 16 bidrag och semifinal 2 består av 17 bidrag. 10 bidrag från respektive semifinal tar sig vidare. Sverige tävlar i semifinal 2 som går av stapeln den 12:e Maj. Nedan kan du se startuppställningarna i semifinalerna. 

Sveriges vinnare av Eurovision genom tiderna

Sverige är klassiskt väldigt populära i Eurovision Song Contest och har vunnit flera gånger. Allt som oftast nämns de svenska bidragen bland favoriterna men det är ofta svårt att leva upp till de högt satta förväntningarna. Sverige har vunnit Eurovision song contest hela 6 gånger. Den första vinsten kom 1978 när ABBA tog hem titeln med låten Waterloo. Vi har varit nära att vinna många gånger också och hamnar väldigt sällan utanför topp 10. Sverige räknas till det mest framgångsrika land i Eurovision trots att Irland har fler segrar. Men med hela 25 topp 5-placeringar genom åren så är vi totalt sätt bäst. Bland dessa är 11 under 2000-talet, vilket helt klart slår alla de övriga nationerna.

Sveriges 6 vinnande bidrag

  • 2015: Måns Zelmerlöw – Heroes
  • 2012: Loreen – Euphoria
  • 1999: Charlotte Perelli – Take me to your heaven
  • 1991: Carola – Fångad av en stormvind
  • 1984: Herreys – Diggi loo diggi ley
  • 1978: ABBA – Waterloo